OBA Eğitmeni

Kalender Mordoğan

Öğrete, öğrete çok şey öğrendim...

Özgeçmişimiz

Merhaba değerli arkadaşlar.

Burada sizlere kendi ifadelerimle özgeçmişim hakkında kısa ve özet bilgiler vermek istiyorum.

Ben 10 Nisan 1964 yılında Malatyada dünyaya gelmişim.

İlkokul eğitimimi her anadolu çocuğu gibi köyde tamamladıktan sonra Ortaokul ve Lise eğitimimi Malatyanın merkez ilçesinde tamamladım. Lise eğitimim süresinde Malatyanın ileri gelen Bağlama Ustalarıyla Saz yapım evlerinde ve kendi evlerimizde düzenli olarak buluşup Bağlama çalıyorduk. Daha sonra Adana Çukurova Üniversitesi İnşaat Mühendisliği fakültesinde üniversite eğitimime başladım. Bu dönemde Mühendislik eğitimime paralel olarak yine Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisinin Halk Müziği bölümünü seçmeli olarak okudum. Aynı dönemde Halkmüziği bilgi ve birikimime katkı sağlamak için Adana Belediyesi Konservatuarında dört yıl boyunca akşam derslerine katıldım.

Bu süreçte üniversitenin Halk müziği korosunda dört yıl boyunca Bağlama çaldım.

Üniversite eğitimim süresinde yaz tatillerinde Anadolunun bir çok yörelerini gezip, bilgi dağarcığımı tamamlayıp derlemeler yaptım. Çukurovadaki Üniversite eğitimimden sonra inşaat mühendisliği yüksek lisansı yapmak üzere Almanyanın Stuttgart kentine geldim ve Stuttgart Üniversitesinde Yüksek öğrenimimi yaptım.

Bu sürede bir çok kurum ve kuruluşlarda Bağlama dersleri verdim ve Avrupa genelinde bir çok ülke ve şehirde Halkmüziği konserlerine katıldım. Ayrıca yaklaşık olarak 8 yıl ses kayıt stüdyolarında Müzik yönetmenliği çalışmalarında bulundum. Bu uzun zaman diliminde bir çok yabancı müzisyenle tanışma, çalışma ve konser yapma imkanım oldu. Bunların arasında usta Piyanistler, Gitaristler ve Latin Amerikan müzisyenleri vardı. Güncel olarak Stuttgart belediyesi ve Musikhochschule Stuttgart ile ortak çalışma olarak „Dialog der Kulturen“ ismli projeyi gerçekleştirdik.

Musikschule Stuttgart bünyesinde her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen „Jugend Musiziert“ Projesinde 2013-2017 yılları arasında jüri üyeliği görevinde bulundum.

Toplam olarak müzikle yaklaşık kırk yıldan fazla bir süredir iç içe yaşıyorum ve halen öğrenilecek çok sey olduğuna inanıyorum.

Bu bağlamda bu yazıyı okumaya zaman ayırdığınız için sizlere teşekkür ediyor, her gününüzün gönlünüzce geçmesini diliyorum.

Sağlıcakla kalın ……

Sevgi ve Saygılarımla

Kalender Mordoğan 

Müzikal eğitim ve Tecrübe